ANNELER İÇİN

Hamilelikte Beslenme

  • Mineraller yediğimiz gıdaların pek çoğunda bulunur. Hamilelikte genellikle ilave olarak ihtiyaç duyulan tek mineral demirdir, çünkü kadınların birçoğu hamileliğin talepleri için ihtiyaç duyulan miktarı sağlayacak yeterlilikte demir deposuna sahip değildir. Ancak, çok fazla demir sağlığınıza zarar verebilir. Demir ilavesini doktorunuza danışmanız gerekmektedir.
  • Kalsiyum güçlü kemiklerin ve dişlerin oluşumuna yardımcı olur. Süt ve yoğurt, süzme peynir, sert peynir ve dondurma gibi süt ürünleri çok iyi kaynaklardır. Günde üç ya da dört porsiyon alınmalıdır.
  • Vitaminler gıdalarda bulunan organik bileşenlerdir. Vücudunuzun gelişimi ve korunması için temeldirler. Dengeli bir beslenme uyguluyorsanız, muhtemelen gerekli vitaminleri alıyorsunuzdur. Ancak, birçok doktor bir ilave önermektedir. Meyve ve sebzeler iyi vitamin kaynaklarıdır. Günde dört ya da beş porsiyon önerilebilir.
  • Kaçınmanız gereken gıdalar 
    Kahve, çay, kola ve çikolatada bulunan bir uyarıcı olan kafein çok az kullanılmalıdır. Normal kahve de kafeinsiz kahve de, yaygın bir hamilelik sorunu olan mide yanmasını şiddetlendirebilir. Hamilelik sırasında alkolden mutlaka kaçınmanız gerekir.
  • Hamile kalmadan önce, doktorunuzu kullandığınız ilaçlar konusunda bilgilendirin. Doktorunuz bu ilaçların hamilelik için güvenli olup olmadığını ve yan etki potansiyellerini değerlendirecektir. Doktorunuz önermedikçe hiçbir ilaç içmeyin.
  • Hamileliğin ilk üç ayında vücut sıcaklığındaki ciddi artış (hipertermi), doğumsal anomali riskini artırabiliyor. Bu nedenle sauna ve kaplıca gibi sıcak ortamlara girmekten sakının. ağırlık kaldırmaya dayalı egzersizler ve düşme riski olan binicilik gibi sporlardan uzak durun.

 

Tüm Hakları Saklıdır ©2015 Özbey Hijyenik